İMPLANT PLANLAMALARINDA TOMOGRAFİNİN ÖNEMİ
İmplant planlamaları, hastanın çene kemiği durumu ve anatomik oluşumlarının doğrultusunda yapılmaktadır. Tomografi sayesinde, hastaların kemik boy ve en uzunlukları ölçülerek, çeneden geçen damar sinir vb. dokularla implantın temas etmesi engellenir. Eğer doğru ölçümler alınmaz ve kemiğin boyutlarından farklı implant yerleştirilir ise üst çenede implantın sinüse kaçması gibi riskler ortaya çıkabilir. Alt çenede sinirle teması oluştuğunda hastada şişlik, ağrı, his kaybı vb. şikayetler gözlemlenmektedir.

GÖMÜLÜ DİŞLERDE TOMOGRAFİNİN ÖNEMİ
Gömülü dişlerde, gömülü olan dişin çenedeki konumu, etrafındaki diğer diş, sinir, damar gibi oluşumlarla olan komşuluğu incelenerek yapılacak olan tedavi kusursuz bir şekilde planlanabilmektedir. Ayrıca, 3 boyutlu görüntüden yumuşak doku ve kemiğin katmanlarını saydamlaştırarak dişleri net bir şekilde görüntülenebilir.

GÖMÜLÜ 20 YAŞ DİŞLERİNDE TOMOGRAFİNİN ÖNEMİ
Gömülü yirmi yaş dişleri, her hastanın çene yapısına göre değişmektedir. Genellikle çene darlığı nedeniyle çıkacak yer bulamaz ve diğer dişleri etkileyebilir. Bu süreçte ağrı, şişlik, hassasiyet oluşabilir. Her 20 yaş dişi için geçerli olmamakla birlikte, bazen alt çenedeki 20 yaş dişleri etrafındaki sinir, diğer diş kökleri gibi oluşumların içerisine yuva yapabilir. Bu durumlarda tomografi sayesinde 20 yaş dişinin konumu ve komşulukları incelenerek, tedavi seçenekleri değerlendirilir.

DİŞ KIRIKLARINDA TOMOGRAFİNİN ÖNEMİ
Diş kırıklarında tomografi sayesinde kırık hattı net bir şekilde izlenebilmektedir. 1 mm den daha ince kesitler halinde ve yüksek çözünürlükte çekimler yapılmaktadır.

ÇENE ESTETİĞİ AMELİYATLARINDA (ORTOGNATİK CERRAHİ) TOMOGRAFİNİN ÖNEMİ
Çenedeki estetik bozukluklar günümüzde oldukça yaygın bir durum haline gelmiştir. Üst çene ve alt çenenin orantısız olması, üst çenenin önde / geride durması ya da alt çenenin önde / geride konumu gibi hastaların estetik duruşlarını bozan ve günlük yaşantılarını zorlayan bir çok rahatsızlık mevcuttur. Tomografi sayesinde bu rahatsızlıkların ameliyatları için gerekli olan tüm hazırlıklar yapılarak, istenilen tüm açılardan incelenip, 3 boyutlu görüntülerle desteklenerek kusursuz ameliyat planlamaları yapılabilmektedir.

YUMUŞAK DOKU İNCELEMELERİNDE TOMOGRAFİNİN ÖNEMİ
Kist, şişlik gibi rahatsızlıklar ötürü yumuşak dokunun formunun değişmesi 3 boyutlu görüntü ile incelenebilmektedir. Aynı zamanda farklı renklendirmeler ile sinüs bölgesi ve hava yolu da görüntülenebilmektedir.

EKLEM RAHATSIZLIKLARINDA TOMOGRAFİNİN ÖNEMİ
Eklem topuzunun yerinden oynaması, eklem kırıkları vb. durumlarda hastaların ağız açıklığı ve dolaylı olarak ısırma düzeyleri kısıtlanır. Bu tarz rahatsızlıklarda tomografi üzerinden belirli ölçümler yapılarak teşhis ve tedavi belirlenmektedir.

ÇENE KIRIKLARININ 3 BOYUTLU OLARAK GÖRÜNTÜLENMESİ
Çeşitli sebepler ile meydana gelen kırıkların konumları tomografi çekimleri sayesinde 3 Boyutlu olarak görüntülenebilmektedir.